Достапни линкови

logo-print

Во Сплит паѓаше град со големина на топче за тенис


Сплит

Сплит

Град со големина на тениско топче паѓаше денеска во период од десет минути во хрватскиот град Сплит.
Поројниот дожд, проследен со грмотевици поплави повеќе улици и го отежна сообраќајот во Сплит.
Дежурните служби ја испумпуваат водата од долните катови и ги отстрануваат паднатите дрва, кои им нанесоа штета на повеќе автомобили.
Поради невремето околу десет авиони слетаа со задоцнување на аеродромот во Сплит.
Врнежите предизвикаа поплави и во област во близина на Шибеник, а беше предизвикан прекин на струјата и на телефонските врски.
XS
SM
MD
LG