Достапни линкови

logo-print

Кина започна со експлоатација на ирачка нафта


Кинески работници кои работат на ископување на нафтата

Кинески работници кои работат на ископување на нафтата

Кинеската државна нафтена компанија започна со експлоатирање на нафта од нафтеното поле Ал Адаб во Ирак, што е дел од договорот, вреден 3 милијарди долари. Договорот е потпишан во 2008-та година. Тое е прв меѓународен договор за експлоатација на ирачка нафта, потпишан по американската инвазија на Ирак, во 2003-та. Предвидено е дневно да се црпат помеѓу 40 и 60 илјади барели нафта.
XS
SM
MD
LG