Достапни линкови

logo-print

Референдум за распуштање на Парламентот во Летонија


Поранешниот претседател Валдис Затлерс

Поранешниот претседател Валдис Затлерс

Во Летонија денеска се одржува референдум на кој луѓето се изјаснуваат дали се за распуштање на Парламентот. На референдум повика сега веќе поранешниот претседател Валдис Затлерс, затоа што парламентот одби да му го одземе имунитетот на еден пратеник, кој беше осомничен за корупција. Последните избори во земјата се одржаа во октомври 2010, а претседател беше наименуван на 8 јули годинава. Анкетите покажа дека поранешниот претседател ја има подршката и дека може да освои нови избори. За да се распушти парламентот е потребно обично мнозинство, односно повеќето од тие што излегле, да гласаат дека се „за“ рапуштање на Собранието.
XS
SM
MD
LG