Достапни линкови

logo-print

87 Жртви во двата напада во Норвешка


Најмалку 80 лица, претежно млади, биле убиени на островот Утоја, во близина на Осло, кога вооружен напаѓач отворил оган врз младите кои биле во еден камп. Норвешката полиција задржала едно 32-годишно лице во врска со нападот. Претходно во центарот на Осло експлодира бомба при што загинаа 7 лица, а беше причинета и голема материјална штета. Премиерот на Норвешка, Јенс Столтенберг, изјави дека станува збор за крволочни и кукавички напади.
XS
SM
MD
LG