Достапни линкови

logo-print

Хашкиот бегалец Хаџиќ пристигна во Холандија


Хашкиот бегалец Горан Хаџиќ пристигна во Холандија. Тој денеска беше екстрадиран од Србија во Хашкиот трибунал каде ќе му се суди за воени злосторства во војната во Хрватска во 90 тите години.
Српскиот министер за Правда Снежана Маловиќ изјави дека Хаџиќ е испратене со авион откако властите му дозволиле да ја посети болната мајка и семејството во Нови Сад.
Тој се соочува со 14 обвиненија меѓу кои и за масакр на 200 хрватски затвореници во Вуковар.
XS
SM
MD
LG