Достапни линкови

logo-print

Сомалијските бунтовници демантираат дека владее глад во земјата


Сомалијските бунтовници одбија да ја укинат забраната за западните хуманитарни агенции и соопштија дека извештаите оти во јужна Сомалија владее глад биле пропаганда. Ал Шабаб бунтовниците, сојузници на Ал Каеда, уште во 2009-та година го забранија влезот на хуманитарни работници на териториите под нивна контрола, но повремено дозволуваат пристап. Деновиве, Обединетите нации соопштија дека во два региони во јужна Сомалија владее глад по најлошата суша во последниве 50 години.
XS
SM
MD
LG