Достапни линкови

logo-print

Клинтон го повикува Мјанмар да спроведе политички реформи


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ги повика властите во Мјанмар да ги ослободат политичките затвореници, да превземат мерки за примена на забраната за ширење на нуклеарно оружје и да започнат дијалог со про-демократскиот лидер Аунг Су. Говорејки на безбедносниот форум на АСЕАН, кој се одржува на Бали, Клинтон изјави дека постои се поголема згриженост дека Мјанмар тргува со нуклеарни материјали со Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG