Достапни линкови

logo-print

Грција пак ќе добие помош


Лидерите на земјите од еврозоната на итниот самит во Брисел се договорија дека Грција треба да добие втор пакет помош во вредност од 109 милијарди евра. Банките и приватниот сектор ќе придонесат со дополнителни 50 милијарди евра. Преседателот на Европската унија, Хераман Ван Ромпуј, изјави дека лидерите на земјите членки на еврозоната докажаа дека ќе напрват се што е потребно за да ја заштитат валутата. Шефот на Европската централна банка, Жан Клод Трише го поздрави новиот потег како важна мерка за да се заштити стабилноста на еврозоната.
XS
SM
MD
LG