Достапни линкови

logo-print

Почина кардиналот на римокатоличката црква во Белорусија


Катедрала во Белорусија

Катедрала во Белорусија

Првиот кардина на римокатоличката црква во Белорусија починал денеска на возраст од 96 години, соопштија црковните власти. Кардиналот Казимир Свионтек е роден во 1914 година во Естонија, но неговото семејство било прогонето во Сибир кога тој имал 3 години. Тој станал свештеник во Полска во 1939 година, а потоа на два пати бил апсен . За кардинал е именуван во 1994-та од страна на папата Јован Павле Втори.
XS
SM
MD
LG