Достапни линкови

logo-print

Авганистанските сили од сега одговорни за областа Херат


Од денешната церемонија на предавање на контролата

Од денешната церемонија на предавање на контролата

Преставниците на НАТО денеска ја предадоа контролата на безбедноста во областа Херат на авганистанските безбедносни сили. Херат е четвртата од седумте области кои се избрани да се направи предавање на контролата . Критичарите на планот, да се повлечат странски војници од Авганистан до крајот на 2014 година, велат дека повлекувањето е политички мотивирано и не ги одразува способностите на авганистанските сили да се грижат за безбедноста.
XS
SM
MD
LG