Достапни линкови

logo-print

Во Јемен убиен еден од водачите на Ал Каеда


Протести во Јемен

Протести во Јемен

Еден од лидерите на огранокот на Ал-Каеда за Јемен е убиен за време на борбите во јужниот дел од земјата, соопштуваат од Министерство за одбрана. Од таму велат дека Аџед ал Шабвани бил убиен во вторникот во близина на градот Занџибар, кој неколку месеци беше во рацете на милитантите од Ал Каеда.
Ал Каеда во Јемен ги искористи превирањата што произлегоа од анти-владините протести во поголемиот дел од земјата. Присуството на Ал Каеда во земјата ги загрижи САД и соседите на Јемен во Заливот.
XS
SM
MD
LG