Достапни линкови

logo-print

ММФ побара од Кина да дозволи раст на Јуанот


Шефот на ММФ, Кристин Лагард

Шефот на ММФ, Кристин Лагард

Меѓународниот Монетарен Фонд побара од Кина да дозволи раст на вредноста на јуанот. Според ММФ, кинеската валута е потценета за 3 до 23 насто.
Контролата ја кочи финансиската либерализација и попречува одржлив раст кој помалку ќе зависи од извозот.
ММФ препорача промени кои би придонесле за подобрување на кинескиот животен стандард и олеснување на тензиите со трговските партнери.
XS
SM
MD
LG