Достапни линкови

Филе-апсењето на Хаџиќ, не е доволно за влез на Србија во ЕУ


Kомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе

Kомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе

Kомесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе изјави дека апсењето на Горан Хаџиќ е „прекрасна вест", но дека тоа не е замена за исполнување на критериумите Србија да стане кандидат за членка во ЕУ.

„Ако ме прашате дали апсењето на Младиќ и Хаџиќ се доволни Србија да добие кандидатски статус, јас не би се сложил“, изјави Филе за РСЕ.

Тој наведува дека апсењето на Горан Хаџиќ е исклучително важно прашање, и остранува важна политичкa пречка на патот на Србија кон Европската унија, но дека сепак остануваат уште голем број на прашања за Србија , кои се уште немаат резултати.
XS
SM
MD
LG