Достапни линкови

logo-print

Соборено американско беспилотно летало во Иран


Постројки за збогатување на ураниум

Постројки за збогатување на ураниум

Припадници на иранската Револуционерната гарда собориле американско беспилотно летало кое шпионирало во градот Ком во близина на нуклеарната централа Форду, јавува иранската државна телевизија. Иран вчера потврди дека инсталирале нова генерација на напредни центрифуги за збогатување на ураниумот во објектот. Во извештајот на државната телевизија на Иран, се наведува дека леталото се обидувало да собере информации за објектот во кој се збогатува ураниумот . Иранската влада и воените официјални лица не се достапни за коментар.
XS
SM
MD
LG