Достапни линкови

logo-print

Камерон зборува за медиумскиот скандал пред британскиот парламент


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска одговара на прашања во британскиот парламент во врска со скандалот за прислушкување поради кој се затвори медиумот News of the World. Камерон се сослушува затоа што во мај минатата година го вработи како негов директор за комуникации, поранешниот уредник на весникот Едни Коулсон. Коулсон беше уапсен претходно овој месец , по обвиненија дека знаел за телефонските прислушкувања.
Ако се докаже дека Коулсон знаел за прислушкувањето, ќе биде виновен за лажење на полицијата, за криво сведочење, како и за лажење на премиерот, а тоа значи дека ќе се соочи со кривично гонење, рече Камерон.
Вчера пред Парламентот свои обраќања имаа Руперт Мурдок и неговиот син, за нивната улога во скандалот во еден од нивните медиуми. А беше сослушана и поранешната директорка на британскиот дел од корпорацијата Ребека Брукс.
XS
SM
MD
LG