Достапни линкови

logo-print

Пронајдени украдените боеви глави од воз во Романија


Пронајдени се боевите глави кои пред два дена беа украдени од еден товарен воз,кој превезуваше воена опрема од Романија во Бугарија, соопшти романското обвинителство. Украдените 64 боеви глави, се пронајдени во едно село северно од Букурешт. Под истрага се наоѓаат 15 луѓе, но други детали обвинителството засега не соопштува. Романскиот министер за внатрешни работи Маријуш Милитару претходно објасни дека боевите глави сами по себе не се опасни, туку дека тоа е случај дури откако ќе станат составен дел од ракета.
XS
SM
MD
LG