Достапни линкови

logo-print

Клинтон се заложи за поголема соработка со Индија


Хилари Клинтон во Индија

Хилари Клинтон во Индија

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон при денешната посета на Индија се заложи за поголема соработка за нуклеарните и за безбедносните прашања. Клинтон се сретна со индискиот министер за надворешни работи , како и со премиерот Манмохан Синг. Таа изјави дека охрабрува фактот што Индија и Пакистан решија да го рестартираат мировниот процес. Американскиот државен секретар изјави дека двете земји „може и мора да сторат повеќе" во областа на нуклеарната енергија во услови кога американските фирми во Индија губат на пазарот од француски и руски фирми.Индиските власти изразиле загриженост поради повлекувањето на американските војниците од Авганистан. Според нив тоа може да доведе до нестабилност во регионот.
XS
SM
MD
LG