Достапни линкови

logo-print

Гранични контроли во шенгенската зона само во вонредни ситуации


Сесилија Малмстрем

Сесилија Малмстрем

Министрите за внатрешни работи на земјите на ЕУ на неформалниот состанок во Сопот, Полска, се договорија дека обновување на граничните контроли во шенгенскиот простор ќе бидат можни само во вонредни ситуации, врз основа на заедничка одлука на сите членки и на многу краток рок. Европскиот комесар за внатрешни работи Сесилија Малмстрем изјави дека шенгенскиот систем и слободата на движење без пасош од Финска до Португалија е неизмерно драгоцен подарок за граѓаните и оти постои желба тој да биде зачуван, како и да се избегнат еднострани одлуки.
XS
SM
MD
LG