Достапни линкови

Русија-осуден поранешен директор на „Јукос“


поранешниот нафтен магнат Михаил Ходоровски

поранешниот нафтен магнат Михаил Ходоровски

Поранешниот извршен директор на веќе непостоечката руска нафтена компанија Јукос беше осуден денеска во отсуство. Тој е осуден за кражба на милијарди долари, како и за „перење“ на пари . Судот го осуди Антонио Валдес Гарсија, на осум години затвор, и издаде налог за негово апсење. Валдес Гарсија, има двојно руско и шпанско државјанство, а живее во Шпанија. Мадрид во неколку наврати ги одби руските барањата за екстрадиција. Судот одлучи дека Валдес Гарсија е виновен за кражба на 13 милијарди долари и за „перење“ на 8,5 милијарди долари. Судот веќе осуди неколку поранешни челници на Јукос, меѓу кои и поранешниот нафтен магнат Михаил Ходоровски.
XS
SM
MD
LG