Достапни линкови

logo-print

Хрватска подготвена за екстрадицијата на Санадер


Иво Санадер

Иво Санадер

Во Загреб завршија техничките подготовки за екстрадирање на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер од притворот во Австрија, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи Томислав Карамарко. Но не се знае кога Санадер ќе биде екстрадиран. Од австриското Министерство за правда, исто така, не сакаат ништо да соопштат околу постапката за екстрадиција, со објаснување дека тоа сега е работа на хрватската страна. Хрватска на 9 декември 2010 година распиша потерница за Санадер, врз основа на која е уапсен во Австрија еден ден подоцна и е сместен во притвор во Салцбург.
XS
SM
MD
LG