Достапни линкови

logo-print

Египет уште еден ден ќе почека за нова влада


Протести во Каиро, 15 јули

Протести во Каиро, 15 јули

Египет уште еден ден ќе почека за нова влада. Церемонијaта за назначување на новиот состав е одложена за утре. Најмалку 15 министри, или повеќе од половина од кабинетот, се заменуваат, по барањата на демонстрантите. Тие 10 дена од ценатрот на Каиро бараат реконструкција на владиниот состав, односно отпуштање на министрите кои имаат поврзаност со претходниот режим.
XS
SM
MD
LG