Достапни линкови

logo-print

Судскиот совет избра 13 нови судии


Министерот за правда Михајло Маневски

Министерот за правда Михајло Маневски

Судскиот совет на Република Македонија на денешната седница избра судии за Врховниот суд, за апелациските судови во Скопје и во Битола, како и за основните судови Скопје 1 Скопје, Куманово и Штип. Вчера од опозициската СДСМ обвинија дека итната седница на Судскиот совет е закажана за тајно да се направи избор на нови судии, и тоа во време на летни одмори. Mинистерот за правда Михајло Маневски изјави дека Судскиот совет е во постојано заседание, и не е точно дека е свикан специјално за време на годишен одмор.
XS
SM
MD
LG