Достапни линкови

logo-print

Европските берзи со послаб промет


Европските берзи денеска бележат пад во првото тргување по стрес тестот за подготвеноста на европските банки за евентуална нова рецесија. Според регулаторното тело на европските банки, од 90 банки, 8 не го поминаа тестот, а 16 едвај поминале. За во четврток е закажан состанок на лидерите на Европската Унија на кој ќе се разправа за финансиската стабилност на земјите од евро-зоната и за вториот пакет помош за Грција.
XS
SM
MD
LG