Достапни линкови

logo-print

Нов командант на американските сили во Авганистан


 генерал Џон Ален

генерал Џон Ален

Американскиот генерал Дејвид Питреус денеска се повлече од функцијата командант на американските сили во Авганистан и преминува во ЦИА. На денешната церемонија во Кабул, Питреус му ја предаде командата на генерал Џон Ален, кој преходно служеше во Ирак. До оваа церемонија доаѓа само неколку часа откако беше убиен клучниот советник на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.
XS
SM
MD
LG