Достапни линкови

logo-print

Изгаснат пожарот на хрватскиот остров Брач


островот Браќ

островот Браќ

Хрватските пожарникари денеска успеаја да го изгаснат пожарот на островот Брач, кој избувна во четвртокот. Пожарот уништи 4.000 хектари борова, дабови и нискостеблеста шума и обработливи површини под маслинови дрвја, лозови насади и други земјоделски култури.
Хравтските медиуми јавуваат дека западниот дел на Брач, кој е една од најпопуларните туристички дестинации во Хрватска, „изгледа страшно и се е изгорено и прекриено со пепел“.
Местото зафатено со огнената стихија вчера го посети и хрватскиот премиер Јадранка Косор, која изјави дека опожареното подрачје наликува на површината на Месечината.
XS
SM
MD
LG