Достапни линкови

logo-print

Реконструкција на владиниот кабинет во Египет


Премиерот на Египет

Премиерот на Египет

Египетскиот премиер Есам Шариф денеска назначи нов министер за финансии, во обидот да направи реконструкција на владата за да ги задоволи барањата на граѓаните. Луѓето во изминатите денови повторно излегоа на улиците да протестираат за да извршат притисок за побрзо спроведување на реформите и за брзо судење на соборениот претседател Хосни Мубарак. Доцна синоќа премиерот ја прифати оставката на министерот за надворешни работи Мохамед ал-Ораби , кој беше критикуван дека бил близок до Мубарак. Целоснатата листа на владиниот кабинет се очекува да биде откриена до утре.
XS
SM
MD
LG