Достапни линкови

logo-print

НАТО напаѓаат цели на Гадафи во Триполи


Либискиот лидер Моамер Гадафи

Либискиот лидер Моамер Гадафи

Серија на воздушни напади на НАТО силите го потресоа либискиот главен град Триполи рано изутринава, при што се погодени цивилни и воени цели во источните предградски населби на Триполи, јави либиската државна телевизија Последните воздушни напади се случија на само неколку часа откако Гадафи повтори дека никогаш нема да ја напушти својата земја, како одговор на најновите меѓународни повици да се повлече. И покрај НАТО нападите против Гадафи,сепак, бунтовничките сили не успеаја да направат значаен напредок . Вчера најмалку 10 бунтовници беа убиени, а повеќе од 170 повредени во обидите да го заземат нафтениот центар Брега.
XS
SM
MD
LG