Достапни линкови

logo-print

Сириската опозиција формира Национален ослободителен совет


Протестен марш во Дамаск

Протестен марш во Дамаск

Сириската опозицијата на средбата во Истанбул избра Национален ослободителен совет. Советот е составен од 25 члена , меѓу кои има исламисти, либерали и независни пратеници. На конгресот присуствувале околу 350 луѓе, многумина од нив бегалци од Сирија . Учесниците на Конгресот биле поделени околу прашањето дали да се формира Влада во чекање или да се почека да се види како ќе се развива востанието. На крај се договориле да се формира советот кој денеска треба да назначи 11-члена Комисија. Средбата се одржа еден ден по најголемите демонстрации досега во Сирија. Во петокот, владините безбедносни сили во обиди да ги задушат протестите убија најмалку 32 цивили, вклучувајќи 23 во главниот град Дамаск
XS
SM
MD
LG