Достапни линкови

logo-print

Пожарот на Брач нема да биде изгаснат уште неколку денови


Архива

Архива

Пожарот на Брач нема да биде изгаснат уште најмалку неколку денови бидејќи околу 80 проценти од запалената површина се наоѓаат на непристапен терен, а ветерот многу ја отежнува ситуацијата, соопшти командантот на хрватската противпшожарникарска бригада. Во гаснењето на огнот во југозападниот и централниот дел на островот Брач денеска учествуваат 350 пожарникари, пет канадери, три ертрактори и еден хеликоптер, но густиот чад ја намалува видливоста.
Причината за пожарот се уште не е позната, но полицијата се сомнева дека огнот го предизвикале туристи кои правеле скара.
XS
SM
MD
LG