Достапни линкови

logo-print

Путин нема да ја добие наградата Квадрига


Статуетката Квадрига

Статуетката Квадрига

Германската фондација Веркштат Дојчланд која ја доделува наградата Квадрига се откажа од церемонијата на доделувањето на наградата во услови на се пожестоки критики заради изборот, оваа година наградата да ја добие рускиот премиер Владимир Путин. Од фондацијата велат дека со наградата имале намера да одадат почит за тоа што Путин дорпинел за постигнување поблиски односи со Германија. Но, сега се изненадени од критиките и затоа се повлекуваат од церемонијата. Наградата секоја година се доделува на луѓе кои покажале граѓанска храброст. Путин таа награда требаше да ја добие на 3 октомври, националниот ден на Германија.
XS
SM
MD
LG