Достапни линкови

logo-print

Кина бара откажување на средбата на Обама со Далај Лама


Далај Лама

Далај Лама

Кина ги повика САД да ја откажат средбата меѓу американскиот претседател Барак Обама и тибетскиот духовен водач Далај Лама, закажана за денеска. Портпаролот на министерството за надворешни работи Хонг Леи изјави дека овој состанок претставува мешање во внатрешните работи на Кина.
Белата куќа претходно соопшти дека најавената средба ја нагласува силната поддршка на претседателот за заштита на тибетскиот уникатен религиозен, културен и јазичен идентитет и заштита на човековите права на Тибетанците. Претседателот ќе ја истакне и поддршката за дијалог меѓу претставниците на Далај Лама и кинеската влада за решавање на разликите.
XS
SM
MD
LG