Достапни линкови

logo-print

Гадафи го отфрла признавањето на бунтовниците од Контакт групата


Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека признавањето на опозицискиот Преоден национален совет од страна на некои светски и регионални сили нема никакво значење за либискиот народ.Во пораката до своите приврзаници, читана преку разглас, Гадафи со ироничен тон рече дека не може да замисли еден ден херојскиот либиски народ да биде претставуван од група предавници кои им ја отвориле вратата на Бенгази на крстоносните трупи. Никој не може да го претставува либискиот народ, па ниту Гадафи, додаде тој. Затоа народот ќе ги поништи вашите одлуки, порача Гадафи.
Вчера Контакт групата на состанок во Истанбул соопшти дека го признава Преодниот совет во Либија како легитимен владејачки авторитет во земјата.
XS
SM
MD
LG