Достапни линкови

logo-print

Опозицијата бара српскиот јазик да биде официјален во Црна Гора


Трите најголеми опозициски партии во Црна Гора до Собранието во Подгорица поднесоа иницијатива за измени на Уставот на земјата, со кои се бара српскиот јазик да биде прогласен за службен јазик.
Според последниот попис на населението во Црна Гора, 43,88 отсто од жителите се изјасниле дека говорат српски јазик, а 36,97 проценти како свој говорен јазик го определиле црногорскиот.
Според Уставот на Црна Гора, службен јазик во земјата е црногорскиот, при што кириличното и латинското писмо се рамноправни при употребата. Покрај црногорскиот, во службена употреба во Црна Гора се и српскиот, босанскиот, албанскиот и хрватскиот јазик.
XS
SM
MD
LG