Достапни линкови

logo-print

Шешељ бара Хашкиот Суд да го прекине процесот против него


Воислав Шешељ

Воислав Шешељ

Лидерот на Српската радикална партија Воислав Шешељ денеска побара од Хашкиот суд да го прекине судскиот процес против него, поради, како што наведува флагрантно кршење на правото на судење во разумен рок. Шешешљ потсети дека тој доброволно му се предаде на Трибуналот во февруари во 2003 година, а неговото судење започна дури во ноември 2007 година. Toj нагласи дека со должината на неговиот притвор се урнати сите светски рекорди. Лидерот на српската радикална партија е обвинет за злодела врз несрпското население во Хрватска, Војводина и БиХ во периодот 1991-1993 година.
XS
SM
MD
LG