Достапни линкови

logo-print

Русија предлага нов пристап за иранската нуклеарна програма


Русија препорачува користење на постепен пристап во намалувањето на меѓународните сомнежи за иранската нуклеарна програма. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров порача наградување на секој задоволителен одговор на официјален Техеран за нуклеарната програма со замрзнување на одредени санкции. Амкерриканскиот државен секретар Хилари Клинтон не ја коментираше препораката на рускиот министер и рече дека САД и понатаму се посветени на „двоен извор на притисок“. Официјален Техеран изрази подготвеност за продолжување на разговорите со Советот за безбедност при Обединетите нации, под услов да добие признание на правото да збогатува ураниум.
XS
SM
MD
LG