Достапни линкови

logo-print

Либијските бунтовници се пробиваат кон Триполи


Бунтовниците во Либија изјавија дека окупирале населено место јужно од главниот град на земјата, со што се создаваат нови надежи за бунтовнички марш кон Триполи. Новинските агенции јавуваат дека градот Ал Кавалиш повторно бил ставен под бунтовничка контрола по целодневни судири меѓу бунтовничките сили и лојалистите на лидерот Муамар Гадафи. Бунтовниците тврдат дека петмина нивни припадници загинале во офанзивата а петнаесетмина се повредени.
XS
SM
MD
LG