Достапни линкови

logo-print

Нема одлука за екстрадицијата на Асанж


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж

Британскиот судии денеска ја одложија одлука по жалбата на оснивачот на Викиликс Џулијан Асанж да не се екстрадира во Шведска. Високиот суд во Лондон два дена ги сослушуваше аргументите од адвокатите на Асанж и од шведските обвинители. Судијата Џон Томас рече дека пресудата ќе биде изречена во писмена форма, но не кажа кога .Асанж беше уапсен во декември. Се бара од шведсите власти за сексуален напад и силување на две жени. Асанж вели дека обвиненијата против него се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG