Достапни линкови

logo-print

Газпром сака контрола на гасоводната мрежа во Белорусија


Алексеј Милер

Алексеј Милер

Од рускиот енергетски гигант Газпром, кој е во државна сопственост денеска соопштија дека преговарат со преставници на владата на Белорусија за да ја преземат контролата врз гасоводната мрежа во земјата. Шефот на Газпром Алексеј Милер изјави дека белоруски премиер Михаил Миасникович и рускиот премиер Владимир Путин во септември ќе разговараат околу деталите. Милер рече дека Гаспром сака да добие согласност од Минск да го купат пакетот акции кои се во државна сопственост.
XS
SM
MD
LG