Достапни линкови

logo-print

Филе очекува нов импулст во приклучувањето на Турција кон ЕУ


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска изјави дека сака да види нов импулс во приклучувањето на Турција кон ЕУ, сега откако завршија парламентарните избори во земјата. Турција започна преговори за членство во ЕУ во 2005 година, но напредокот беше бавен, најмногу поради конфликтот со Кипар во врска со отцепениот дел од островот, кој е признат единствено од Анкара.
Турција денеска најави дека нејзините односи со ЕУ ќе бидат замрзнати, доколку Кипар го преземе претседавањето со Унијата од јули следната година без да биде решен проблемот на островот
XS
SM
MD
LG