Достапни линкови

logo-print

Притисок врз Мардок околу прислушувањето


Руперт Мардок

Руперт Мардок

Британскиот парламент се очекува денеска да го поддржи предлогот со кој од Руперт Мардок се бара да се откаже од купувањето на сателитската телевизија Бе Скај Бе поради скандалот со прислушувањето телефони. Овој скандал во кои се вклучени дел од неговите печатени медиуми се заканува да се прошири и во Соединетите држави, односно врз неговата медиумска империја Њуз Корп која ги поседува весниците Вол Стрит Џурнал и Њујорк Пост, како и телевизијата Фокс. Имено, американскиот сенатор Џон Рокфелер побара истрага за да се утврди дали оваа корпорација ги прекршила американските закони.
XS
SM
MD
LG