Достапни линкови

Турската полиција уапси 15 членови на Ал Каеда


Истанбул

Истанбул

Турската полиција во изминатите два дена уапси 15 осомничени членови на терористичката организација Ал Каеда во Турција, меѓу кои и едно лице кое подготвувало напад, соопшти денеска турското Министерство за внатрешни работи. Членот на Ал Каеда, кој подготвувал напад е уапсен во понеделникот во Анкара, при што се запленети големо количество оружје, како и документи кои и припаѓале на организацијата, се наведува во соопштението. Според турските власти, локалната ќелија на Ал Каеда е одговорна за нападите извршени во Истанбул во ноември 2003 година во кои загинаа 63 лица, меѓу кои и британскиот амбасадор.
XS
SM
MD
LG