Достапни линкови

logo-print

Карзаи на погреб на неговиот полубрат


Ахмад Вали Карзаи

Ахмад Вали Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ја предводеше поворката од неколку илјади луѓе на погребот на неговиот помлад полубрат кој беше убиен вчера. Ахмад Вали Карзаи беше застрелан од телохранителот во неговиот дом во Кандахар. Тој долго време беше обвинуван за трговија со дрога, како и за врски со ЦИА. Одговорноста за неговото убиство ја презедоа талибанците, кои оценија дека ова бил еден од најголемите нивни успеси.
XS
SM
MD
LG