Достапни линкови

logo-print

Протести против воената власт во Египет


Неколку илјади луѓе протестирале синоќа во Каиро, барајќи заминување на маршал Хусеин Тантауи, шефот на воениот совет кој го раководи Египет. Демонстрантите се незадоволни од бавноста во спроведувањето на реформите по заминувањето на Мубарак и бараат „чистка“ во полицијата и поцврсто и побрзо судење на некогашните раководители.
Врховниот совет соопшти дека ќе им ја врати власта на цивилите, но по организирање на избори и усвојување на нов устав.
XS
SM
MD
LG