Достапни линкови

logo-print

Шефот на руската дипломатија Лавров во посета на САД


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот претседател Барак Обама и со Државниот секретар Хилари Клинтон. Разговорите ќе бидат фокусирани врз американскиот план за антиракетен штит во Европа, кој Лавров го нарече најчувствително прашање во односите меѓу двете земји. Тој додаде дека на средбите ќе стане збор и за руското настојување за влез во Светската трговска организација.
XS
SM
MD
LG