Достапни линкови

logo-print

Петреус му изрази сочуство на Хамид Карзаи


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Претседателот Хамид Карзаи рече дека по веста за убиството на братот, се чуствувал исто како и они кои изгубиле некого за време на војната. Карзаи изрази надеж дека страдањата на авганистанскиот народ се при крајот, и дека наскоро ќе завладеат мир и безбедност во земја, така што авганистанските семејства некогаш повторно нема да се соочаат со болки и страдања, што ги искусиле до сега. Командантот на Меѓународните безбедносни сили во Авганситан, генерал Дејвид Петреус, денеска изрази сочуство на претседателот Карзаи. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот. Помалиот брат на Карзаи, Ахмад Вали Карзаи е убиен денеска во својот дом во јужната провинција Кандахар. Братот на Карзаи се смета за еден од најмоќните владини претставници во јужен Авганистан.
XS
SM
MD
LG