Достапни линкови

logo-print

Ден на жалост во Русија за жртвите од потонатиот брод


Една од преживеаните од бродската несреќа

Една од преживеаните од бродската несреќа

Русија прогласи национален ден на жалост за жртвите од најкатострофалната несреќа во земјата во последните три децении.
Сто дваесет и осум луѓе загинаа кога преполн туристички брод потона во реката Волга. Осум луѓе беа спасени. Бродот превезувал повеќе од 200 патници, околу 60 од нив биле деца.
Рускиот претседател Дмитри Медведев изјави дека немало да се случи несреќата ако правилата за безбедност биле почитувани.
XS
SM
MD
LG