Достапни линкови

logo-print

Три дена жалост во Кипар за жртвите од експлозиите


Владата на Кипар прогласи тридневна жалост за жртвите од експлозиите во военопоморската база на Националната гарда во Зиги, покрај Лимасол. Портпаролот на кипарската влада Стефанос Стефану по вонредната седница изјави дека бројот на жртвите засега е 12 лица, а повредени се 62. Претседателот на Кипар ги прифати оставките на министерот за одбрана Костас Папакостас и на началникот на Националната гарда, Петрос Цалкидис. Причината за експлозиите најверојатно е шумски пожар, кој избувнал во близина на базата.
XS
SM
MD
LG