Достапни линкови

logo-print

Иво Санадер наскоро ќе биде екстрадиран во Хрватска


Иво Санадер

Иво Санадер

Австрискиот министер за правда Беатрис Карл ја потпиша наредбата за екстрадикција на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер во Хрватска. Документот бил потпишан кон крајот на минатата недела.Сега останува австриските и хрватските власти само да се договорат за се одреди кога и на кој граничен премин да се изврши предавањето на Санадер.
Санадер беше уапсен на 10 декември во Салцбург по меѓународна поотерница, распишана на барање на Хрватска.
XS
SM
MD
LG