Достапни линкови

logo-print

Шеснаесет години од масакарот во Сребреница


Ковчезите со телата кои треба да бидат погребани денеска

Ковчезите со телата кои треба да бидат погребани денеска

Илјадници луѓе денеска присуствуваат на одбележувањето на 16 годишнината од масакарот во Сребреница. Роднините на жртвите им одаваат почит во меморијалниот центар Поточари каде се погребани останките на повеќе од 4.000 жртви. Денеска треба да бидат погребани уште 613 тела. На 15 јули пред 16 години во Сребреница се убиени околу 8.000 мажи и момчиња. Масакрот во Сребреница е најлошото злосторство во Европа, по втората светска војна. Пред речиси еден месец беше уапсен командантот на босанските Срби Ратко Младиќ. Тој и неговиот шеф Радован Караџиќ се обвинети од Хашкиот трибунал за геноцид, поради нивната улога во масакарот во Сребреница.
XS
SM
MD
LG