Достапни линкови

logo-print

Најмалку 12 загинати во експлозии во поморска база на Кипар


Базата во која се случила експлозијата

Базата во која се случила експлозијата

Најмалку 12 луѓе загинале при серијата експлозии во поморска база на Националната гарда на Кипар во близина на Лимасол. Експлозиите во базата Евангелос Флоракис се предизивикани откако се запалиле контејнери со оружје. Станува збор за ирaнско оружје кое беше запленето во 2009 на еден брод кој го носеше за Сирија. Од експлозите десетици луѓе се повредени, а се уништени се и домовите во близина на базата. При експлозијата е оштетена и трафостаница , па поради тоа нема струја.
XS
SM
MD
LG